Servis Çağır

İzmir Ariston Termosifon Servisi

 

Ariston su ısıtıcı onarımı, onarım veya değiştirme için 24 saat servis. Elektrikli Şofben Termosifon yardım ve onarımı servis yedek parça hizmetler için 444 48 63 veya 0531 111 3530 nolu telefonlarda bizlere ulaşabilirsiniz.
Bir Ariston su ısıtıcısı , evinizde yapabileceğiniz önemli yatırımlardan biridir. İhtiyacınız olduğunda sıcak suya sahip olmanızı sağlar ve bir gaz kazanınız varsa ve merkezi ısıtmanız varsa, radyatörler sayesinde sıcak bir eve sahip olmanızı sağlar.
Sonunda kazan kırılır ve bu nedenle daha az tasarruf sağlayan belki de daha verimli bir tanesiyle değiştirmeniz gerekebilir. Birçok insan için büyük soru, su ısıtıcısını tamir etme veya değiştirme zamanı gelip gelmediğidir

Su ısıtıcısını değiştirmenin maliyet faktörü nedeniyle buna karar vermek her zaman zordur.

Su ısıtıcıyı değiştirme veya onarma fırsatı konusunda size rehberlik edecek bazı ipuçları.


Ariston Termosifon ısıtmıyor mu?

 

Ariston Elektrikli Termosifon ve Şofben birçok kez sesli çalışıyor ve maalesef ihtiyacınız olduğu anlarda suyu ısıtamayabilir. Su ısınmazsa, bunun nedeni ısıtma sistemindeki çeşitli sorunlardan kaynaklanabilir. Birincisi, bir elektrikli su ısıtıcısının ısıtma elemanı nedeniyle değiştirilecek direnç olabilir . Isıtma elemanı kolayca değiştirilebilir.

Ayrıca, daldırma tüpünün kırılması da olabilir. Daldırma borusu, evin etrafında sıcak su gerektiğinde dolaştığında ısıtma için tankın tabanına soğuk su enjekte eden tüptür. Daldırma borusu kırılırsa, soğuk su, dolaşan soğuk su ile sıcak su ile karışır.

Yeterince sıcak olmamanızın bir başka nedeni, su ısıtıcısının evdeki sıcak su talebini karşılayamamasıdır. Bu durumda, kazanı değiştirme zamanı gelmiştir. Termostatın da çalıştığını ve otomatik anahtarın açık olduğunu kontrol edin.

Tank yılda bir kez boşaltılmalı ve altta birikmiş tortu kaldırıldı. Elemanı ve daldırma borusunu onarırsanız ve suyu ısıtmak için yakıtınız varsa, ancak su ısınmazsa, evde sıcak suyunuz için yeni bir elektrikli kazan zamanı.

 

Ariston Termosifon sıcak su sızdırıyor

 

Bir su ısıtıcısı evinizde büyük hasara neden olabilir ve küfü artırabilir. Kayıp aynı zamanda su ve elektrik israfı yaptığınız anlamına gelir, bu nedenle her geçen an para atarsınız.

Genellikle, su ısıtıcısı ile ilgili sızıntı sorunları tanktan geldiklerinde onarılamaz. Su ısıtıcısının kaçağın nereden geldiğini kontrol edin. Bağlantılardan, bağlantı elemanlarından veya basınç valflerinden geliyorsa bunlar onarılabilir. Tanktan geliyorsa, yeni bir su ısıtıcısı zamanı.


Sıcak su akışı yok

 

Altta biriken tortuları gidermek için su ısıtma tankları yılda bir kez temizlenmelidir. Tank temizlenmezse, tortu birikimi tahliye vanasını tıkayabilir ve muhtemelen tankın tabanına zarar verebilir.

Sistemden su akmıyorsa, tank boşaltılmalı ve temizlenmelidir. Tahliye vanaları da açık olmalıdır. Tortu tortusu aşırı olduğunda, tank değiştirilmelidir.


Sıcak su kahverengi bir renge sahiptir

 

Musluktan çıkardığınız suyun kahverengi göründüğünü fark ederseniz, metal tadı vardır, o zaman su ısıtıcıyı değiştirme zamanı gelmiştir. Suyun bu kızarması, tanktan gelen pastan kaynaklanmaktadır.

Uzun süre kapalı olan bir evi kiraladığınızda ve kazanı tekrar açtığınızda, iç kısmın paslanması olabilir.

Kazanın iç yapısı, korozyona neden olmak için sudaki mineral elementlerle reaksiyona giren çelikten yapılmıştır. Kazan tankı paslanmaya başladığında, durdurmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur ve sonunda korozyon nedeniyle çelik tüketildiği için sızıntıya başlar.

Korozyona uğramış konektör boruları ise, profesyonel bir tesisatçı tüm paslı boruları çıkararak ve temiz su için yenileriyle değiştirerek sıcak su kazanını onarabilir.


Kazan eskiyse değiştirin

 

Diğer tüm ev aletleri gibi, elektrikli kazanların da bir ömrü vardır. Yaşlandıkça, elektrikli kazanlar verimsizliği azaltır, yani enerji faturalarında bir artış göreceksiniz.

Çoğu sıcak su ısıtıcısı 10 yıl hizmet ömrüne sahiptir. Düzenli profesyonel bakım ömrünü uzatabilir, ancak çok eski bir kazanın tutulması uzun vadede fazla ekonomik bir anlam ifade etmez.

Su ısıtıcısının maliyetli ve sürekli onarım gerektirdiğini veya onarım sıklığının gerçekten arttığını fark ederseniz, yeni bir tane satın almanın zamanı gelmiş olabilir.

Ücretsiz fiyat teklifi için bizi arayın


Ariston Periyodik bakım

Bu cihazdan en iyi performans› alabilmek için, her iki yılda bir ısıtma elemanındaki (R şekil 9) kireçlenmeyi temizleyin. Bu işlem için özel
kireç giderici asit kullanmamayı tercih ederseniz, ısıtma eleman›na zarar vermeden oluşan kireç tortusunu kazıyın. Her iki yılda bir magnezyum
anodunu (N Şekil 9) değiştirin (paslanmaz çelik kazanlı ürünler hariç) ancak sert suyun mevcut olduğu veya suyun kloritçe zengin olduğu
durumlarda anodun durumu her yıl gözden geçirilmelidir. Bunu çıkartmak için, ısıtma elemanın› sökün ve destek bileziğinden çıkart

Emniyet vanası

Basınçlı güvenlik cihazı, kireç birikintilerinin ortadan kaldırılması ve boruların yıkanmadığından emin olmak için düzenli olarak (ayda
bir kere) çalıştırılmamalıdır.


Arıza Nedeni Arıza giderimi.

Ariston Termosifon çalışmıyor.

 • Şalter kapalı.
 • Şalteri açın.
 • Elektrik kesik.
 • Elektrik dağıtım şirketini arayın.
 • Bina ana sigortası atmış.
 • Sigortayı tamir ettirin.

Ariston Termosifon suyu ısıtmıyor.

 • Servis çağırın.

Ariston Termosifon suyu geç ısıtıyor.

 • Gerilim düşük olabilir.
 • Uygun bir regülatör kullanın.
 • Rezistans kireç bağlamış olabilir. Servis çağırın.

Ariston Termosifon sesli çalışıyor.

 • Rezistans kireçlenmiş olabilir. Servis çağırın.
 • Emniyet ventili içerisinde kireç ya da kum parçası bulunabilir. Servis çağırın.
 • Şebeke basıncı dağılımı düzensiz olabilir. Basınç regülatörü taktırın.

Ariston Termosifon suyu aşırı ısıtıyor (su
buharlı akıyor).

 • Cihazınızda kireçlenme artmış olabilir.
 • Servis çağırın PCB kontrol ettirilmelidir.

Ariston Emniyet ventilinden su damlıyor.

Normal bir durumdur. Ürün ile birlikte verilen drenaj hortumu ile gidere bağlanmalıdır.


Ariston Arıza kodu Arıza tanımı

Sıfırlama: Cihazı sıfırlamak için ürünü Power düğmesini kullanarak (Ref. A) kapatın ve açın. Sıfırlama işleminin ardından aksaklığın nedeni ortadan kalkarsa cihaz normal çalışılmaya devam edecektir. Durumun bu olmaması halinde tüm LED’ler yanıp sönmeye devam edecektir. Teknik Destek Merkezine başvurun.
Tanılar: Tanı koyma fonksiyonunu etkinleştirmek için düğmesine 5 saniye (Ref. A) basın ve tutun.
Arızanın türü 5 LED tarafından aşağıdaki şekle göre belirtilir (Ref. 1 – 5):
LED ref. 1 – Dahili PCB arızası;
LED ref. 2 – Anot arızası (aktif anot ile donatılmış modeller için);
LED ref. 3 – NTC 1 / NTC 2 sıcaklık sensörleri bozuk (açık ya da kısa devre);
LED ref. 5 – Tek bir sensör tarafından saptanan suda aşırı ısınma;
LED’ler ref. 4 ve 5 – Genel aşırı ısınma (PCB arızası);
LED’ler ref. 3 ve 5 – Sensör arızası;
LED’ler ref. 3, 4 ve 5 – Susuz işlem
Tanı koyma fonksiyonunu devre dışı bırakmak için power düğmesine (Ref. A) basın veya 25 saniye bekleyin

Bir arıza olufltuğu zaman cihaz “hata durumuna” geçecek ve
ilgili hata kodunu (Örn. 101) göstermek üzere ekran üzerinde ilgili haneler yanıp sönecektir.
Hata kodları afla¤ıdaki gibidir:
E01 – E02 – E03 – Aflırı su ısınması;
E10 – E11 – E12 – E13 – E16 – NTC sensör hatası (sensör arızası);
E04 – Susuz ifllem;
E14 – E15 – Anot hatası;
E50 – E51 – Bakım talebi;
E60 – E90 – E91 – E92 – P.C.B. Yazılım hatası.

Sıfırlama: Cihazı sıfırlamak için ürünü düğmesini kullanarak (Ref. A) kapatın ve açın. Sıfırlama işleminin ardından aksaklığın nedeni ortadan kalkarsa cihaz normal çalışmaya devam edecektir. Durumun bu olmaması halinde tüm hata kodu ekranda belirmeye
devam edecektir. Teknik Destek Merkezine başvurun